Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
Signal strength detection.
Low battery alarm.
Temperature measurement.
Frequency hopping function and two-way communication technology
Cloud update and automatic recovery from update failure.
While these products need to be installed by a security professional, here are some supporting documents you may find useful, some which include user manuals and quick start guides to help anyone unfamiliar with product:
Important Safeguard & Warnings
View or download datasheet here.
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-ARA12-W2-868 |
| Port | |
| Indicator Light | 1 x green alarm indicator |
| Button | 1 x power button |
| Function | |
| Tamper Alarm | Yes |
| Remote Upgrade | Cloud Update |
| Test Mode | Yes |
| Low Battery Alarm | Yes |
| Search | Signal Strength Detection |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Distance | Up to 1,000 m (3,280.84 ft) in an open space |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Frequency Hopping | Yes |
| Encryption Mode | AES128 |
| General | |
| Power Supply | 2 × CR123A batteries |
| Power Consumption | Max. 240 mW |
| Operating Temperature | –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) (indoor) |
| Operating Humidity | 10%–90% (RH). |
| Product Dimensions | 81.0 mm × 81.0 mm × 26.0 mm (3.19" × 3.19" × 1.02") (L × W × H) |
| Packaging Dimensions | 135.0 mm × 98.5 mm × 56.8 mm (5.31" × 3.88" × 2.24") (L × W × H) |
| Installation | Bracket mount |
| Net Weight | 105 g (0.23 lb) |
| Gross Weight | 175 g (0.39 lb) |
| Certifications | CE |
| Battery Life | 2.5 years in working status (triggered twice every week and alerts 120 s for each triggering) |
| Sound Pressure | ≥ 105 ± 3 dB\1M |
| Casing | PC + ABS |
| Temperature | |
| Measuring Range | –15 °C to +65 °C (+18.8 °F to +149 °F) (indoor) |
| Measuring Precision | ± 1 °C (± 33.8 °F) |
| Resolution | 1 °C (33.8 °F) |
| Audio/Video Parameter | |
| Volume Adjustment | 3 volume levels |