Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
IP65 rated.
Outdoor product (–25 °C to +60 °C).
12 VDC and battery power supply.
Multiple alarm sounds: Fire, medical, intrusion, panic, and more. Sound pressure level: 110 dB.
Temperature monitoring.
Frequency hopping and two-way communication.
Cloud update and automatic recovery from update failure.
While these products need to be installed by a security professional, here are some supporting documents you may find useful, some which include user manuals and quick start guides to help anyone unfamiliar with product:
Important Safeguards & Warnings
View or download datasheet here
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-ARA13-W2-868B |
| Function | |
| Indicator Light |
1 x green alarm indicator 12 x alarm LED groups |
| Button | 1 x power switch |
| Buzzer | 1 x buzzer |
| Remote Update | Cloud Update |
| Low Battery Detection | Yes |
| Battery Level Display | Yes |
| Tamper | Yes |
| Signal Strength | 7 |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Distance | Up to 1,600 m (5,249.34 ft) in an open space |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Frequency Hopping | Yes |
| Encryption Mode | AES128 |
| General | |
| Power Supply Mode | Battery (default), 12 VDC |
| Battery Model | CR123A |
| Battery Life | 4 CR123A batteries can be used for 3.4 years (if triggered fortnightly and the alarm sounds for 120 s each time with a battery efficiency of 80%) |
| Operating Temperature | –25 °C to +60 °C (–13 °F to +140 °F) |
| Operating Humidity | 10%–90% (RH). |
| Product Dimensions | 200 mm × 200 mm × 52.5 mm (7.87" × 7.87" × 2.07") (L × W × H) |
| Packaging Dimensions | 255 mm × 239 mm × 64 mm (10.04" × 9.41" × 2.52") (L × W × H) |
| Installation | Wall Mount |
| Net Weight | 610 g (1.34 lb) |
| Gross Weight | 920 g (2.03 lb) |
| Certifications | CE |
| Protection | IP65 |
| Casing | PC + ABS |
| Technical | |
| Scenario | Outdoor |
| Operating Current | 92 μA |
| Alarm Current | 420 mA |
| Sound and Light Alarm | Light alarm and multiple alarm sounds, including fire, medical, intrusion, panic and more. |
| Sound Pressure | 110 dB |