Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
Supports 3 shortcut alarms: Medical, fire, emergency.
Arm/Disarm with password or IC card.
Supports signal strength detection to select suitable installation sites.
Low battery alarm.
Temperature measurement.
Frequency hopping function and two-way communication.
Cloud update and automatic recovery from update failure.
While these products need to be installed by a security professional, here are some supporting documents you may find useful, some which include user manuals and quick start guides to help anyone unfamiliar with product:
View or download data sheet here
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-ARK30T-W2-868 |
| Function | |
| Indicator light | 4 indicators (communication, arm/disarm, fault, and alarm) |
| Button | 15 buttons (0–9, *, #, arm, disarm, and home arm) |
| Buzzer | 1 x built-in buzzer |
| Arm and Disarm | Password; IC Card |
| Remote Upgrade | Cloud Update |
| Tamper | Yes |
| Low Battery Alarm | Yes |
| Measuring Range (Temperature) | –15 °C to +65 °C (+5 °F to +149 °F) (indoor) |
| Measuring Accuracy | 1 °C (33.8 °F) |
| User Managment | 32 users |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Distance | Up to 1,600 m (5,249.34 ft) in an open space |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Frequency Hopping | Yes |
| Encryption Mode | AES128 |
| General | |
| Power Supply | 4 x AA batteries |
| Battery life | 3 years (if the device is used to arm and disarm once a day) |
| Power Consumption | Max. 2.3 W |
| Operating Temperature | –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) (indoor) |
| Operating Humidity | 10%–90% (RH). |
| Product Dimensions | 146.0 mm × 82.0 mm × 22.6 mm (5.75" × 3.23" × 0.89") |
| Packaging Dimensions | 180.0 mm × 104.0 mm × 58.0 mm (7.07" × 4.09" × 2.28") |
| Net Weight | 240 g (0.529 lb) (with battery) 145 g (0.32 lb) (without battery) |
| Gross Weight | 370 g (0.816 lb) |
| Installation | Wall Mount |
| Certifications | CE |
| Casing | PC + ABS |