Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
- Displays the temperature of the surrounding environment and supports the overheating alarm.
- Frequency hopping and two-way communication technology ensure that communication is stable.
- Supports cloud update and automatically restores when cloud update fails.
- Supports jamming detection and communication encryption.
- Supports tilt and shock detection, and generates alarms when the event happens.
While these products need to be installed by a security professional, here are some supporting documents you may find useful, some which include user manuals and quick start guides to help anyone unfamiliar with product:
Important Safeguards and Warnings
view or download datasheet here
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-ARD324-W2-868S |
| Input/Output | |
| Alarm Input | 1(Normally Closed;Normally Open;Impulse Count) |
| Function | |
| Indicator Light | 1 x green alarm indicator |
| Button | 1 x power button |
| Remote Upgrade | Cloud Update |
| Low Battery Detection | Yes |
| Tamper | Yes |
| Measuring Range (Temperature) | Indoor: –15 °C to +65 °C (+5 °F to +149 °F) |
| Measuring Accuracy | ±1 °C (±1.8 °F) |
| Technical | |
| Sensor | Triaxial Accelerometer, Reed Switch |
| Movement Distance | < 40 mm (1.57") |
| Shock Detection | High, normal, low |
| Tilt Detection | Up to 25° |
| Scenario | Non-metal doors |
| Operating Current | 12 uA |
| Alarm Current | 2.3 mA |
| Wireless | |
| Carrir Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Communication Distance | Up to 1,200 m (3937.01 ft) in an open space |
| Encryption Mode | AES128 |
| Frequency Hopping | Yes |
| General | |
| Power Supply | CR123A × 1 |
| Battery Life |
If triggered twice a day with a battery efficiency of 70%: 3 years (The external input type is NO) 1.5 years (The external input type is NC) |
| Power Consumption | 167 mW |
| Operating Temperature | Indoor: –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) |
| Operating Humidty | 10%–90% (RH) |
| Storage Temperature | –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) |
| Storage Humidty | 10%–90% (RH) |
| Product Dimensions | 100.2 mm × 20.8 mm × 20.3 mm (3.94" × 0.82" × 0.80") |
| Packaging Dimensions | 135.0 mm × 98.5 mm × 27.8 mm (5.32" × 3.87" × 1.09") |
| Net Weight | 70 g (0.15 lb) |
| Gross Weight | 115 g (0.25 lb) |
| Installation | Bracket Mount |
| Casing Material | PC + ABS |
| Certifications | CE |