Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
DAHUA WIFI ALARM HUB (DHI-ARC3000H-W2(868)) Includes:
1x DAHUA WIFI ALARM HUB (DHI-ARC3000H-W2(868))
1x DAHUA WIRELESS PIR DETECTOR (DHI-ARD1233-W2(868)
1x DAHUA WIRELESS DOOR DETECTOR (DHI-ARD323-W2(868))
1x DAHUA ALARM KEYFOB (DHI-ARA24-W2(868))
• Supports 150 wireless peripherals (6 sirens, 64 wireless keyfobs).
• Peripherals status display (signal strength, battery level, temperature, program version).
• Automatic network replenishment (ANR).
• Video linkage on App.
• SOS emergency call.
• Frequency hopping function and two-way communication technology ensure communication stability
• Cloud update and automatic recovery from update failure.
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-ART-ARC3000H-03-W2-868 |
| Input and Output | |
| Wireless Protection Zone | Hub: 150-channel wireless peripherals (6 sirens, 64 wireless keyfobs) |
| Port | |
| Buzzer | Hub: Built-in |
| Button | Hub: 1 × reset, 1 × power, 1 × AP Keyfob: 4 (Home, Away, Disarm, and SOS) Door Detector: 1 × power button PIR Detector: 1 × power button |
| Indicator Light | Hub: 1 for multiple statuses (alarm, arming, disarming, networking, and malfunction) Keyfob: 1 × two-color status indicator (green: normal, red: abnormal) Door Detector: 1 × green alarm indicator PIR Detector: 1 × green alarm indicator |
| Storage Battery | Hub: Built-in lithium battery |
| Network Port | Hub: 1 × RJ-45 10 M/100 M Ethernet port |
| Function | |
| Nework Protocol | Hub: TCP/IP, including PPTP, L2TP, DHCP, UPNP, and NTP |
| Offline Cache | Hub: Max. 50 entries (ANR) |
| Power Failure Protection for Configured Parameters | Hub: Yes |
| Remote Update | All; Cloud Update |
| Video Linkage | Hub: Yes |
| SMS | Hub: Yes (up to 5 phone numbers) |
| Phone Call | Hub: Yes (up to 5 phone numbers) |
| Low Battery Alarm | All: Yes |
| Tamper Alarm | Hub: Yes Door Detector: Yes PIR Detector: Yes |
| User Management | Hub: Share function for App users |
| Search | Hub: Searching push messages, device status, and program version. Detecting signal strength. Keyfob: Signal strength detection Door Detector: Signal strength detection PIR Detector: Signal strength detection |
| Arm and Disarm | Hub: App; keyfob; schedule |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | All: 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Distance | Hub: Up to 2,000 m (6,561.68 ft) in an open space Keyfob: Up to 900 m (2,952.76 ft) in an open space Door Detector: Up to 1,200 m (3,937.01 ft) in an open space PIR Detector: Up to 1,600 m (5,249.34 ft) in an open space |
| Communication Mechanism | All: Two-way |
| Frequency Hopping | All: Yes |
| Encryption Mode | All: AES128 |
| Wifi | Hub: 2.4G |
| Peripherals | |
| External Zone | Door Detection: 1-channel dry contact input |
| Temperature | |
| Measuring Range (Temperature) | Door Detector: –15 °C to +65 °C (+18.8 °F to +149 °F) (indoor) PIR Detector: –15 °C to +65 °C (+18.8 °F to +149 °F) (indoor) |
| Measuring Precision (Temperature) | Door Detector: ± 1 °C (± 33.8 °F) PIR Detector: ± 1 °C (± 33.8 °F) |
| Resolution (Temperature) | Door Detector: 1 °C (33.8 °F) PIR Detector: 1 °C (33.8 °F) |
| Specification | |
| Sensor | Door Detector: Reed switch PIR Detector: Dual elements low-noise PIR sensor |
| Test Mode | Door Detector: Yes PIR Detector: Yes |
| Scenario | Door Detector: Non-metal doors |
| Movement Distance | Door Detector: < 40 mm (1.57") |
| Detection Mode | PIR Detector: PIR |
| Detection Range | PIR Detector: 12 m (39.37 ft) (90°) with installtion height of 2.2 m (7.21 ft) |
| Detection Speed | PIR Detector: 0.3 m/s–3 m/s (0.98 ft/s–9.84 ft/s) |
| Pet Immunity Level | PIR Detector: ≤ 18 kg (39.68 lb) |
| White Light Resistance Level | PIR Detector: 6500 lx |
| Two-way Digital Temperature Compensation | PIR Detector: Yes, no attenuation of detection distance in high temperature |
| Sensitivity | PIR Detector: 3 levels adjustable |
| General | |
| Power Supply | Hub: 12 V DC, 1.5 A Keyfob: CR2032 battery Door Detector: CR123A battery PIR Detector: CR123A battery |
| Battery Life | Hub: Storage battery standby for 12 Hours Keyfob: 5 years Door Detector: 5 years PIR Detector: 4 years |
| Power Consumption | Keyfob: Max. 100 mW Door Detector: Max. 125 mW PIR Detector: Max. 120 mW |
| Operating Temperature | Hub: –10 °C to +50 °C (+14 °F to +122 °F) (indoor) Keyfob: –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) (indoor) Door Detector: –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) (indoor) PIR Detector: –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) (indoor) |
| Operating Humidity | All: 10%–90% (RH) |
| Product Dimensions | Hub: 163.0 mm × 163.0 mm × 32.0 mm (6.42"" × 6.42"" × 1.26"") (L × W × H) Keyfob: 60.0 mm × 39.5 mm × 15.0 mm (2.36"" × 1.56"" × 0.59"") (L × W × H) Door Detector: 100.2 mm × 20.8 mm × 20.3 mm (3.94"" × 0.82"" × 0.80"") (L × W × H) PIR Detector: 104.0 mm × 60.0 mm × 50.0 mm (4.09"" × 2.36"" × 1.97"") (L × W × H) |
| Packaging Dimensions | Hub: 219.0 mm × 187.0 mm × 91.0 mm (8.62"" × 7.36"" × 3.58"") (L × W × H) Keyfob: 135.0 mm × 98.5 mm × 27.8 mm (5.31"" × 3.88"" × 1.09"") (L × W × H) Door Detector: 135.0 mm × 98.5 mm × 27.8 mm (5.31"" × 3.88"" × 1.09"") (L × W × H) PIR Detector: 135.0 mm × 98.5 mm × 56.8 mm (5.31"" × 3.88"" × 2.24"") (L × W × H) |
| Installation | Hub: Wall mount; Desktop Door Detector: Bracket mount PIR Detector: Wall mount |
| Net Weight | Hub: 0.38 Kg (0.84 lb) Keyfob: 20 g (0.04 lb) Door Detector: 70 g (0.15 lb) PIR Detector: 100 g (0.22 lb) |
| Gross Weight | Hub: 0.8 Kg (1.76 lb) Keyfob: 65 g (0.14 lb) Door Detector: 115 g (0.25 lb) PIR Detector: 170 g (0.37 lb) |
| Certifications | All: CE |
| Casing | All: PC + ABS |