Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
Detects when the glass is broken, triggering alarms for different types of glass such as tempered, double-glazed, laminated, wired, plate and float glass.
Detects high and low frequency sounds at the same time, and uses algorithms to reduce the occurrence of false alarms.
Two-channel alarm input.
Cloud update and automatic recovery from update failure.
The two-way wireless encrypted communication mechanism improves the security and stability of communication.
With the wireless frequency hopping mechanism, the device automatically hops to other available frequency bands when the original frequency band is being interfered with by other wireless radios, to ensure communication remains stable.
While these products need to be installed by a security professional, here are some supporting documents you may find useful, some which include user manuals and quick start guides to help anyone unfamiliar with product:
Important Safeguards and Warnings
View or download datasheet here
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-ARD512-W2-868 |
| Port | |
| Alarm Input | 2 (NO/NC) |
| Microphone | Highly-sensitive omidirectional microphone |
| Function | |
| Button | 1 x power button |
| Remote Upgrade | Cloud Update |
| Tamper | Yes |
| Low Battery Alarm | Yes |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Distance | 1,600 m (5,249.34 ft) |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Frequency Hopping | Yes |
| Encryption Mode | AES128 |
| General | |
| Power Supply | 1 x CR123A battery |
| Battery Model | CR123A |
| Power Consumption | Max. 150 mW |
| Operating Temperature | –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) (indoor) |
| Operating Humidity | 10%–90% (RH). |
| Product Dimensions | 107.8 mm × 34.5 mm × 24.8 mm (4.24" × 1.36" × 0.98") |
| Packaging Dimensions | 95 mm × 43 mm × 139 mm (3.74" × 1.69" × 5.47") |
| Anti-corrosion Level | Basic Protection |
| Appearance Colour | White |
| Net Weight | 45 g (0.10 lb) |
| Gross Weight | 130 g (0.29 lb) |
| Certifications | CE |
| Battery Life |
3 years (The external input type is NO) |
| Casing | PC + ABS |
| Technical | |
| Detection Range | Max. 9 m (29.53 ft) |
| Specifications of Glass to be Detected | Glass type: Tempered, double-glazed, laminated, wired, plate and float Glass thickness: 2.4 mm–6.4 mm (0.09""–0.25"") Glass size: 0.3 m × 0.3 m to 3 m × 3 m (0.98 ft × 0.98 ft to 9.84 ft × 9.84 ft) |
| Test Mode | Yes |
| LED Indicator | 1 x green alarm indicator |
| Scenario | Indoor |
| Operating Current | 45 uA |
| Alarm Current | 50 mA |