Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
Supports 150 wireless peripherals (6 sirens, 64 wireless keyfobs).
Peripherals status display (signal strength, battery level, temperature,program version).
Wired, Wi-Fi, 4G, 3G or GPRS network connection.
Dual SIM and Single Standby.
Automatic network replenishment (ANR).
Video linkage on App.
Frequency hopping function and two-way communication technology ensure communication stability.
Cloud update and automatic recovery from update failure.
View or download data sheet here.
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-ARC3000H-GW2-868 |
| Input/Output | |
| Wireless Zone | 150-channel wireless peripherals (6 sirens, 64 wireless keyfobs) |
| Port | |
| Network Port | 1 × RJ-45 10 M/100 M Ethernet port |
| Network Mode | Single SIM 2G (GSM:B3/B8); dual SIM single standby |
| Storage Battery | Built-in lithium battery |
| Indicator Light | 1 for multiple statuses (alarm, arming, disarming, networking and malfunction) |
| Button | 1 x reset, 1 x power, 1 x AP |
| Buzzer | Built-in |
| Function | |
| Tamper | Yes |
| SMS | Yes (up to 5 phone numbers) |
| Calling Alarm | Yes (up to 5 phone numbers) |
| Video Linkage | Yes |
| Network Protocol | TCP/IP, including PPTP, L2TP, DHCP, UPNP, and NTP |
| Remote Upgrade | Cloud update |
| Arm and Disarm | App; keyfob; schedule |
| Power Failure Protection for configured Parameters | Yes |
| User Management | Share function for App users |
| Cache | Max. 50 entries (ANR) |
| Low Battery Alarm | Yes |
| Search | Search for push messages, device status, and program version and detect signal strength |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Distance | Up to 2,000 m (6,561.68 ft) in an open space |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Frequency Hopping | Yes |
| Encryption Mode | AES128 |
| Wifi | 2.4G |
| General | |
| Power Supply | 12 VDC, 1.5 A |
| Operating Environment | –10 °C to +50 °C (+14 °F to +122 °F) (indoor) |
| Operating Humidity | 10%–90% (RH). |
| Product Dimensions | 163.0 mm × 163.0 mm × 32.0 mm (6.42" × 6.42" × 1.26") (L × W × H) |
| Packaging Dimensions | 219.0 mm × 187.0 mm × 91.0 mm (8.62" × 7.36" × 3.58") (L × W × H) |
| Installation | Wall mount; Desktop |
| Net Weight | 0.38 kg (0.84 lb) |
| Gross Weight | 0.8 kg (1.76 lb) |
| Certifications | CE |
| Battery Life | Storage battery standby for 12 hours |
| Casing | PC + ABS |