Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
• Supports alarm video verification through integration of the IPC with the hub.
• Images can be remotely and quickly transferred from the PIR-Cam to the device.
• Features voice call alarm.
• Supports wired and AP network configuration methods, which makes it easier to add the hub to apps and to switch to the hub's network.
• Supports multi-network redundancy for Ethernet, Wi-Fi and 4G networks to ensure the network remains stable and reliable.
• Supports two-way communication and frequency hopping to make communication with wireless peripherals stable and reliable.
• Features cloud update. You can also remotely update the device and wireless peripherals on the mobile app.
• Offers a dual backup
While these products need to be installed by a security professional, here are some supporting documents you may find useful, some which include user manuals and quick start guides to help anyone unfamiliar with product:
View or download data sheet here.
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-ARC3800H-FW2-868 |
| Wireless Zone | 150-channel wireless peripherals (6 sirens, 64 wireless keyfobs) |
| Network Port | 1 RJ-45, 10 Mbps/100 Mbps Ethernet port. |
| Network Mode | Supports installation of dual SIM cards. Only one card can be enabled at a time. Also, multiple frequency bands are supported for the SIM cards (GSM: 900/1, 800 MHz, WCDMA: B1/B8, LTE-FDD: B1/B3/B7/B8/B20/B28A, LTETDD: B38/B40/B41). |
| Storage Battery | One built-in 4,750 mah rechargeable lithium battery. |
| Video & Audio | |
| Video Input | 8-ch IPC, which only supports the upload of alarm videos. |
| Audio Output | 1 channel |
| Volume Control | Yes |
| Voice Bradcast | Telephone and local speaker |
| Function | |
| Indicator Light | The indicator indicates the status of alarms, arming and disarming, the network connection and device failure. |
| Button | Includes a reset button, voltage button and AP switch button. |
| SMS | Yes (up to 5 phone numbers) |
| Phone Call | Yes (up to 5 phone numbers) |
| Video Linkage | Yes |
| Offline Cache | Stores up to 50 alarm messages. |
| Arm and Disarm | App, keyboard, remote control, card, scheduled arming and disarming. |
| Remote Update | Cloud update |
| Low Battery Detection | Yes |
| Tamper | Yes |
| User Management | Functions can be shared by the app users. These include 1 installer, 1 administrator and 31 general users. |
| Logs | Up to 5, 000 entries |
| Transmission Protocol | SIA, SoftGuard |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Distance | Up to 2,000 m (6,561.68 ft) in an open space |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Frequency Hopping | Yes |
| Encryption Mode | AES128 |
| Wifi | 2.4G |
| General | |
| Language | Up to 7 languages are supported for SMS: English, Spanish (Latin America), French, Italian, Arabic, Turkish, and Danish. It is set as English by default. The alarm voice message feature and local speaker only support English. |
| Power Supply | 100–240 VAC, 50/60 Hz |
| Standby Time | The battery lasts up to 12 hours when it is fully charged and is within the following conditions: It is connected to the Wi-Fi, its ID is connected to the alarm receiving center, the heartbeat interval is 1,800 seconds, and it is connected to 8 peripherals and the cloud. |
| Power Consumption | ≤12 W |
| Operating Temperature | –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) |
| Operating Humidity | 10%–90% (RH). |
| Product Dimensions | 174.8 mm × 174.8 mm × 38.3 mm (6.88” × 6.88” × 1.51”) (L × W × H) |
| Installation | Supports wall mount and desktop mount installation. |
| Net Weight | 510 g (1.12 lb) |
| Gross Weight | 860 g (1.90 lb) |
| Certifications | CE |
| Battery Life | Storage battery standby for 12 hours |
| Casing | PC + ABS |
| Anti-corrosion Level | Basic Protection Storage Temperature |
| Storage Humidity | 10%–90% (RH) |
| Packaging Dimensions | 254 mm × 211 mm × 61 mm (10.00” × 8.31” × 2.40”) (L × W × H), standalone in the inner box 524 mm × 508 mm × 442 mm (20.63” × 20.00” × 17.40“) (L × W × H), protective case |