Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
PLEASE NOTE: This DA-ARD2251E-W2-868V will only work with the Dahua AirShield Hub 2.0
• Maximum resolution 1600*1200.
• Based on the RF-HD image transmission technology, transmission of 6 HD images with resolution of 1600*1200 needs up to 10 seconds.
• One-week cloud cache for videos and images.
• Temperature monitoring.
• Offers frequency hopping and two-way communication technology, ensuring the stability of communication.
• Cloud update and automatic recovery from update failure.
While these products need to be installed by a security professional, here are some supporting documents you may find useful, some which include user manuals and quick start guides to help anyone unfamiliar with product:
| Function | |
| Indicator Light | 1 x green alarm indicator |
| Button |
1 x power switch 1 × detection range adjustment switch |
| Remote Update | Cloud update |
| Low Battery Alarm | Yes |
| Tamper | Tamper Alarm |
| Moving Detection |
Yes |
| Technical | |
| Detection Mode | PIR + Microwave |
| Sensitivity | PIR: 3 levels adjustable |
| Detection Range |
Angle:90°
Range:15 m (49.21 ft), the installation height is 1 m (3.28 ft) |
| Detection Speed | 0.3 m/s–2 m/s |
| Pet Immunity Level | <80 cm (2.62 ft), about 40 kg (88.19 lb) |
| White Light Resistance Level | 10,000 lux |
| Anti-masking | Yes |
|
Two-way Digital Temperature Compensation
|
Yes |
| Scenario | Outdoor, indoor |
| Operating Current | 20 uA |
| Alarm Current |
Without Camera: 26mA (Avg); 250 mA (Max)
With Camera in Night: 380 mA (Avg); 1.5 A (Max)
|
| Microwave Frequency | 24 G |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Transmitter Power (EIRP) | Limit 25 mW |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Communication Distance | RF: Up to 1,600 m (5,249.34 ft) in an open space |
| Encryption Mode | AES128 |
| Frequency Hopping | Yes |
| General | |
| Carrier Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Communication Distance | RF: Up to 1,600 m (5,249.34 ft) in an open space RF-HD: Up to 1,400 m (4593.18 ft) in an open space |
| Encryption Mode | AES128 |
| Frequency Hopping | Yes |
| General | |
| Power Supply | CR123A × 4 |
| Battery Life |
Without Camera: 5 years (triggers 10 alarms a day) With Camera: 3.5 years (triggers alarms twice a week)
|
| Operating Temperature | –25 °C to +60 °C (–13 °F to +140 °F) |
| Operating Humidity | 10%–90% (RH) |
| Product Dimensions | 211 mm × 106 mm × 94 mm (8.31" × 4.17" × 3.7") |
| Installation Height | 651 g (1.44 lb) |
| Net Weight | 763 g (1.68 lb) |
| Gross Weight | 890 g (1.96 lb) |
| Installation | Wall mount, pole mount |
| Casing Material | PC + GF |
| Protection | IP66 |
| Certifications | CE |
| Anti-corrosion Level | Basic Protection |
| Storage Temperature | –25 °C to +60 °C (–13 °F to +140 °F) |
| Storage Humidity | 10%–90% (RH) |
| Packaging Dimensions | 251 mm × 116 mm × 119 mm (9.88" × 4.57" × 4.69”) |