Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
Split-spectrum sensor technology
Test and silence features in one single button
Loud sound output over 85 dB(A) at 3 meters
Low quiescent current consumption
Surface-mount device (SMD) circuit board design
Low battery warning signal
While these products need to be installed by a security professional, here are some supporting documents you may find useful, some which include user manuals and quick start guides to help anyone unfamiliar with product:
View or download datasheet here
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-HY-SA21A-W2-868 |
| Working Principle | |
| Collection Type | Smoke |
| Sampling Period | 10s |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm | |
| Alarm Type | Smoke alarm, fault alarm, low battery warning |
| Alarm Volume | 85dB–90dB(A) at 3 m (9.84 ft) |
| Alarm Mode | Visual and audible alarm |
| Silence Function | Yes |
| Silence Duration | About 12 min |
| Alarm Response Threshold | 0.2 dB/m - 0.3 dB/m |
| Basic Parameters | |
| Indicator Light | Red and green LED indicator |
| LED Instructions |
Standby: Green indicator flashes once per minute Alarm: Red indicator flashes once per second Fault: Red indicator flashes once per minute Low battery warning: Red indicator flashes once per minute |
| Coverage Area | When the height of the space is less than 8 m (3.28 ft), the protection area of a device is 20 m2–40 m2 |
| Power Supply | |
| Battery Life | 3 years |
| Operating Voltage | 3V CR123A lithium battery (replaceable) |
| Operating Current | Monitoring current: ≤ 35uA Alarm current: ≤ 35mA |
| Appearance | |
| Colour | White |
| Casing | ABS |
| Dimensions | φ98mm × H43.1mm (φ3.85" × H1.70") |
| Weight | 140 g (0.30lb) |
| Installation | Ceiling Mount |
| Certifications | |
| Certifications | TÜV and CE listed |
| Compliance Standard | EN 14604:2005+AC:2008 |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | 868 MHz–868.3 MHz |
| Communication Distance | Up to 1000 m (3280.84 ft) in an open space |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Frequency Hopping | Yes |
| Encryption Mode | AES128 |
| Operating Ambient | |
| Operating Environment | Indoor |
| Operating Temperature | -10°C to +55°C (+14°F to +131°F) |
| Operating Humidity | ≤ 95% RH (non condensing) |