Important Notice
Professional security system installation is required for this product. While we pride ourselves on providing high-quality customer service and support, we do not offer technical support, troubleshooting, or configuration advice for this product. By purchasing this product, the buyer acknowledges that they are responsible for sourcing their own professional installation and that no technical advisory service is provided by the seller.
Proper installation ensures that your equipment operates at peak efficiency and remains within the legal requirements for UK buildings and insurance policies. Unauthorised DIY attempts at a security system installation on professional-grade hardware can lead to costly repairs and may compromise your home or business insurance coverage. It will also void any chance of returning the product if it is found to be damaged.
Pet immunity function.
Auto temperature compensation.
3-level sensitivity adjustment.
Displays the temperature of the surrounding environment and supports the overheating alarm.
Frequency hopping and two-way communication technology ensure that communication is stable.
Supports cloud update and automatically restores when cloud update fails.
PIR and microwave motion detection.
Supports jamming detection and communication encryption.
While these products need to be installed by a security professional, here are some supporting documents you may find useful, some which include user manuals and quick start guides to help anyone unfamiliar with product:
View or download datasheet here.
| Specifications: | |
|---|---|
| Model Number | DA-ARD2231-W2-868 |
| Function | |
| Indicator Light | 1 x green alarm indicator |
| Button | 1 x power switch |
| Tamper | Yes |
| Remote Upgrade | Cloud Update |
| Measuring Range (Temperature) | Indoor: –15 °C to +65 °C (+5 °F to +149 °F) |
| Measuring Accuracy | ±1 °C (±1.8 °F) |
| Wireless | |
| Carrier Frequency | 868.0 MHz–868.6 MHz |
| Communication Distance | Up to 1,600 m (5,249.34 ft) in an open space |
| Communication Mechanism | Two-way |
| Frequency Hopping | Yes |
| Encryption Mode | AES128 |
| General | |
| Power Supply | CR123A × 1 |
| Power Consumption | Max. 615 mW |
| Operating Temperature | Indoor: –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) Certified temperature: –10 °C to +40 °C (+14 °F to +104 °F) |
| Operating Humidity | 10%–90% (RH). |
| Product Dimensions | 104.0 mm × 60.0 mm × 50.0 mm (4.09" × 2.36" × 1.97") (L × W × H) |
| Packaging Dimensions | 135.0 mm × 98.5 mm × 56.8 mm (5.31" × 3.88" × 2.24") (L × W × H) |
| Installation | Wall mount, Ceiling mount (With the bracket ARA33) |
| Net Weight | 106 g (0.23 lb) |
| Gross Weight | 184 g (0.41 lb) |
| Certifications | CE |
| Battery Life | 3 years (If triggered 10 times a day with a battery efficiency of 70%) |
| Casing | PC + ABS |
| Technical | |
| Sensor | Dual-element low-noise PIR sensor, microwave sensor |
| Detectiuon Mode | PIR + Microwave |
| Sensitivity | 3 Levels Adjustable |
| Detection Range | 12 m (39.37 ft) (90°) with installation height of 2.2 m (7.21 ft) |
| Detection Speed | 0.3 m/s–3 m/s (0.98 ft/s–9.84 ft/s) |
| Microwave Frequency | 24 G |
| Pet Immunity Level | ≤ 18 kg; height < 50 cm |
| White Light Resistance Level | 2000 lux |
| Two-way Digital Temperature Compensation | Yes, no attenuation of detection distance in high temperature |
| Test Mode | Yes |
| Operating Current | 11 uA |
| Alarm Current | 71 mA |